Pułapki na gryzonie

Gryzonie łapać można w przeróżny sposób - na pułapki rurkowe, kleszczowe, żywołapki, pułapki klejowe czy elektroniczne. Wszystkie mają za zadanie pozbycie się tych szkodników z naszego dom, ogrodu, piwnicy czy garażu. Większość z nas nie jest za zabijaniem zwierząt, nawet gryzoni, dlatego na przestrzelni lat powstało tak wiele pułapek i sposóbów na pozbycie się szkodników.

Najpopualrniejszą pułapką na gryzonie jest pulapka zatrzaskowa. Złapiemy w nią praktycznie każdego gryzonia: mysz, szczura czy norniki. To na jakiego gryzonia - szczura czy mysz będziemy polować zależy od wielkości pułapki. SzcPopularnie zwana gilotynką pułapka jest wykonana z drutu kształcie kwadratu i napięta na mocno naciągniętej sprężynie. Duże znaczenie w przypadku tej pułapki ma przynęta na która chcemy zlapać danego gryzonia. Myszy i szczury preferują przynęty wędzone, a norniki złapiemy na marchew czy buraka.

Jeżeli lubimy majsterkować to równie popularnym rodzajem pułapek na gryzonie są pułapki rurkowe. Chakrateryzują się tym, że gryzoń wchodzi do nich od jednej strony, a z drugiej nie ma już wyjścia. Zrobione są często z rur PCV i siatki.

Ciekawą formą pułapki na gryzonie jest pułapka koszowa na szczury. Jest dosyć sporych rozmiarów. Na jej dnie umieszczamy przynętę, Pułapka ma formę odwróconego kosza ze zwężonym wejściem. Szczur czy mysz po wejściu do takiego kosza nie mają punktu zaczepienia i nie będa miały jak się wydostać. Jeszcze lepszym rodzajem pułapki jest pułapka klejowa. Również przeznaczona do odłowu myszy i szczurów. Karton pokrywamy klejąca subtancją wolno schnącą wzbogaconą wabikami zapachowymi, które przyciągaja gryzonie. Myszy i szczury zwabione jej zapachem z przyjemnością zostaja na niej już na stałe.

Do odgonienia nornic i kretów stosuje się dosyć często pułapki elektryczne, których zadaniem w głównej mierze jest odstraszenie. Stosowane są przede wszystkim na polach uprawnych oraz w ogrodach. Ich skuteczność polega na tym ,zę emitują niesłyszalne dla ludzi dzwięki o zróżnicowanej częstotliwości drażliwej na krety i nornice.

Jeżeli z natury jesteśmy wrażliwi, i nie obcy jest nam los gryzoni, które mimo to są dla nas szkodliwe, to możemy skorzystać z żywołapek. Te humanitarne pułapki na gryzonie to przede wszystkim pułapki do których wpada, bądź wchodzi zwabiony przynętą szczur, bądź mysz. Możemy wtedy bezpiecznie wyeksmitować takiego szkodnika poza nasz teren.